Aktualności

Akademia Ordo Iuris na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJPII

30.03.2021
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

    W dniu 24 marca Wydział Prawa Kanonicznego gościł Akademię Instytutu Ordo Iuris, której współorganizatorem było koło Societas Scientifica Iuris Canonici WPK UPJPII. Tematem przewodnim krakowskiej edycji Akademii były relacje samorządu terytorialnego z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi. Wybór takiej tematyki został podyktowany głośną w ostatnich miesiącach sprawą kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej w Krakowie, którego przyszłość stała się niepewna po przejęciu świątyni na własność przez Miasto Kraków. Działania podjęte w obronie sakralnego charakteru kościoła na Wesołej stały się punktem wyjścia do refleksji nad szerszą perspektywą relacji Kościoła i samorządu terytorialnego. 

     Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, Akademia odbyła się w formie hybrydowej – stacjonarnie w auli uniwersyteckiej w budynku przy ul. Bernardyńskiej oraz zdalnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogło w wydarzeniu wziąć udział łącznie ponad dwudziestu uczestników. W godzinach przedpołudniowych zorganizowane zostały warsztaty z wystąpień publicznych i autoprezentacji, które przeprowadził specjalista z tej dziedziny p. Wiktor Ćwiklik. Po przerwie rozpoczął się panel wykładów zogniskowanych wokół tematu przewodniego Akademii.  

     Jako pierwszy referat przedstawił prezes SSIC Tomasz Kisiel, koordynator Inicjatywy Obrońmy Kościół na Wesołej. Odwołując się do ustaleń kwerendy archiwalnej dotyczącej historii kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, przedstawił jego obecną sytuację prawną i perspektywy na przyszłość. W referacie została omówiona także kwestia konsultacji społecznych prowadzonych przez władze miejskie oraz projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Wesołej. Jako kolejny głos zabrał ks. prof. Dariusz Walencik z Uniwersytetu Opolskiego, który dzięki połączeniu zdalnemu mógł przybliżyć słuchaczom zagadnienia z zakresu stosowania prawa wyznaniowego w kontekście samorządowym. Zostały omówione m.in. kwestie związane z cmentarzami parafialnymi, ich zakładaniem i powiększaniem, a także z budową świątyń. Ksiądz Profesor wskazał na pewne niespójności w systemie prawa wyznaniowego, przedstawiając postulaty de lege ferendaW dalszej kolejności uczestnicy Akademii wysłuchali wystąpienia p. Iwony Niezgody, prawnik specjalizującej się w restytucji nieruchomości kościelnych. Prelegentka przedstawiła historyczne uwarunkowania sytuacji prawnej nieruchomości Kościoła Katolickiego w Polsce, omawiając wybrane kazusy ich restytucji. Szczegółowo zostało przedstawione zagadnienie zwrotu kościelnych nieruchomości na podstawie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego z 1989 r. Jako ostatni głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki, który połączył się z uczestnikami Akademii w przerwie obrad Rady. Samorządowiec omówił praktyczne aspekty relacji Kościoła i innych związków wyznaniowych z władzami Miasta Krakowa. Oprócz sprawy kościoła na Wesołej, Radny przedstawił zagadnienie nauki religii w szkołach, czy też instytucję bonifikaty. Słuchacze Akademii mieli możliwość zadawania pytań, dzięki czemu prelegenci mogli naświetlić dodatkowo nurtujące uczestników kwestie.  

     Podsumowania obrad dokonał przedstawiciel Instytutu Ordo Iuris Bartłomiej Biernacki i prezes SSIC Tomasz Kisiel. Akademię zakończyłwręczenie certyfikatów uczestnikom przez Kierownika Kierunku Prawo Kanoniczne ks. dr Marcin WolczkoAkademia, dzięki hybrydowej formie, mogła zgromadzić uczestników z całej Polski, którzy ze względu na obecną sytuację nie byliby w stanie przyjechać do Krakowa. Koło Societas Scientifica Iuris Canonici planuje wykorzystać to rozwiązanie także przy okazji organizacji ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się jeszcze w bieżącym roku akademickim. 

Akademia Ordo Iuris na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJPII

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano