Aktualności

Interdyscyplinarna perspektywa prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim!

15.06.2023

prawo_kanoniczne_1280_500.jpg

 

Interesujesz się prawem i Kościołem? Pragniesz poszerzać swoją wiedzę z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, a zarazem wzmacniać w sobie chrześcijańskie wartości? Kierunek prawo kanoniczne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Prawo kanoniczne, nazywane także często kościelnym, to system norm i przepisów, determinujących funkcjonowanie i organizację Kościoła, czyli sposób jego zarządzania, prawa i obowiązki członków, elementarne zasady liturgiczne, przestępstwa i kary.

Prawo kanoniczne na #UPJP2 – klucz do interpretacji prawnych dokumentów

Podejmując studia na tym kierunku, zakończysz edukację z tytułem magistra (studia jednolite magisterskie) pod okiem wykwalifikowanych wykładowców i ekspertów w dziedzinie prawa kanonicznego.

Zastanawiasz się jaką wiedzę i umiejętności nabędziesz w trakcie studiów? Studenci zdobywają solidne podstawy teoretyczne w zakresie prawa kanonicznego analizując jego źródła, zasady, procedury, odkrywając historię i ewolucję, ale także uczą się praktycznego zastosowania w dzisiejszym świecie i tego, jaki ma wpływ na życie kościelne i społeczeństwo. Jako student tego kierunku, poszerzysz swoją wiedzę o funkcjonowaniu i strukturze Kościoła, a także o zasadach i normach prawnych w nim panujących. Będziesz miał możliwość zgłębiania tematów związanych z rodziną, sakramentami, postępowaniem sądowym, kanonami kościołów wschodnich oraz etyką w kontekście prawa kanonicznego. Poza częścią teoretyczną, wyszlifujesz także zdolności praktyczne takie jak: umiejętność argumentacji i wyciągania wniosków czy empatia, zrozumienie i tolerancja wobec opinii i poglądów innych.

Bogactwo przedmiotów dla formacji duchowej i prawnej

Prawo i postępowanie cywilne, filozofia moralna, prawo karne, eklezjologia, sakramentologia, prawo rzymskie czy prawo kościołów wschodnich to tylko niektóre przedmioty dostępne w programie kształcenia na kierunku prawo kanoniczne. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zapewnia studentom również praktyczne doświadczenie poprzez organizację seminariów, warsztatów i praktyk w kancelarii prawnej, kurii diecezjalnej (lub metropolitalnej czy zakonnej), jak i w sądzie pierwszej instancji i sądzie apelacyjnym.

Nasza uczelnia to miejsce oferujące nie tylko wysokie standardy kształcenia, lecz także rozwój duchowy i możliwość realizowania i pogłębiania twoich pasji. Jeśli pragniesz do nas dołączyć, koniecznie sprawdź ofertę #UPJP2!

Rozważasz studia na Uniwersytecie Papieskim, ale chcesz mieć pewność czy prawo kanoniczne to odpowiedni kierunek dla ciebie? Zobacz co o studiowaniu tego kierunku mówią nasi studenci:

Prawo od zawsze było moją pasją. Jestem mocno związana z Kościołem i szukałam kierunku, który pozwoli mi się realizować w obydwu tych dziedzinach. Prawo kanoniczne nie zawiodło moich oczekiwań co do połączenia aspektów teoretycznych z praktycznym zastosowaniem prawa w funkcjonowaniu Kościoła. Studia pozwoliły na poszerzenie mojej wiedzy, ale także zdobycie wielu cennych umiejętności, takich jak np. analiza i interpretacja różnych tekstów czy zdolności argumentowania.
Martyna, II rok prawa kanonicznego

Twoja przepustka do kariery: proces rekrutacji na #UPJP2

Aby dostać się na prawo kanoniczne, należy zdać egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego, a także języka obcego nowożytnego. Oprócz tego, w postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brany jest wynik z jednego przedmiotu spośród wymienionych: matematyki, biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego lub języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.

 

Studia pierwszego stopnia (stacjonarne) Studia drugiego stopnia (stacjonarne)
Rejestracja internetowa 1 VI (godz. 9.00) – 19 VII (godz. 12.00) 1 VI (godz. 9.00) – 24 VII (godz. 12.00)
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej.

 

Otwórz drzwi do przyszłości z wyjątkowymi możliwościami

Absolwenci kierunku prawo kanoniczne na #UPJP2 mają szerokie możliwości zawodowe. Mogą podjąć pracę jako pracownicy kościelni, doradcy duszpasterscy, administratorzy kościelni, a także, po uzyskaniu tytułu doktora, jako nauczyciele akademiccy w dziedzinie prawa kanonicznego. Inna perspektywa zawodowa to kariera w sądach kościelnych (jako adwokaci, sędziowie czy obrońcy węzła).

Rozwój swoich zainteresowań, umocniona więź z Kościołem i wiarą, ugruntowana wiedza prawnicza i zdolności praktyczne, to jedynie kilka aspektów wspominanych przez absolwentów i studentów prawa kanonicznego na naszym uniwersytecie.

Za co cenię ten kierunek? Przede wszystkim za to, że program studiów nie jest przeładowany jedynie wiedzą teoretyczną, można uczestniczyć w wielu warsztatach, seminariach, a także odbyć praktyki zawodowe w kancelariach prawnych czy sądach. Myślę, że jest to ciekawy sposób nabywania cennego doświadczenia na przyszłość, a także umiejętności praktycznych. Studiowanie na #UPJP2 wspominam bardzo przyjemnie.
Weronika, absolwentka prawa kanonicznego

Jesteś osobą uduchowioną i czujesz głęboką więź z Kościołem? Interesujesz się prawem, w szczególności kanonicznym? Jesteś ciekaw jak teoretyczne zagadnienia i przepisy mają zastosowanie w praktyce? Nie zwlekaj i weź udział w rekrutacji na #UPJP2!

 

Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Maria Zając.

 

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano