Aktualności

Wyjazd naukowy do Rzymu 23–24 maja 2023 roku

29.05.2023

Po przerwie spowodowanej pandemią przywrócona została tradycja wyjazdów naukowych do Rzymu i Watykanu. W wyjeździe wzięli udział studenci V roku oraz absolwenci Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła ii w Krakowie z lat 2020–2022. Celem wyjazdu było zapoznanie się z dzia-łalnością watykańskich dykasterii. Wiedza pozyskana podczas wykładów mogła zostać uzupełniona o praktyczne doświadczenie urzędników Kurii Rzymskiej.

Pierwszym miejscem odwiedzonym przez studentów była Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Spotkaniu przewodniczył jej podsekretarz, ks. Bogusław Tu-rek Cs Ma. Studenci mogli posłuchać o tym, jak w praktyce przebiegają procesy be-atyfikacyjne i kanonizacyjne, zwłaszcza na ich drugim etapie. W kolejnej instytucji, Dykasterii Nauki Wiary, stojącej na straży prawowitej wiary i moralności, poznaliszczegółowe procedury stosowane przy orzekaniu o najcięższych przestępstwach kanonicznych zarezerwowanych dla tej instytucji.

Następnie odwiedzili Sekretariat Stanu wspomagający papieża w realizacji jego misji. O życiu za murami Watykanu opowiedział mieszkający tam od ponad 20 lat ks. prałat Sławomir Nasiorowski. Studenci mieli okazję zobaczyć Dom św. Marty, w którym zamieszkuje ojciec święty Franciszek. Natomiast na dziedzińcu św. Damazego zorganizowano spotkanie z pracującym w Sekretariacie Stanu o. prof. dr. hab. Piotrem Skoniecznym, który opowiedział o swoich obowiązkach i oprowadził po wnętrzach Pałacu Apostolskiego, m.in. kaplicy św. Pawła ozdobionej freskami Michała Anioła. Wraz z o. Skoniecznym studenci udali się ponadto do bazyliki św. Piotra, gdzie odwiedzili groby papieży, m.in. św. Jana Pawła ii i Benedykta XVi.

Kolejnym etapem było spotkanie z ks. prałatem Robertem Gołębiowskim, audytorem Trybunału Roty Rzymskiej. Opowiedział on o pracy tej instancji sądowniczej oraz o funkcjonującym przy trybunale Studium Rotalnym. Wyjaśnił ponadto, jak zostać adwokatem Roty Rzymskiej. Studenci mieli również możliwość zobaczyć salę, w której prowadzi się przesłuchania, oraz notariat, w którym przygotowuje się i przechowuje akta. Ważnym punktem programu była wizyta w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, gdzie przybyłych przywitał ks. prałat Paweł Ma-lecha – promotor sprawiedliwości tego trybunału. Odpowiedział on na wiele pytań dotyczących spraw wpływających do rozpoznania przez Sygnaturę Apostolską.

Następnie studenci udali się na Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu. Tu ponownie spotkali się z o. Skoniecznym, który oprowadził ich po uczelni, poka-zał też aulę, w której Karol Wojtyła obronił pracę doktorską. Wizyta w Angelicum zakończyła się mszą świętą. Następnego dnia zaplanowano wizytę w Dykasterii Tekstów Prawnych. Na miejscu studenci dowiedzieli się, jak wygląda praca dyka-sterii oraz jakie dokumenty prawne są obecnie przygotowywane.

Wyjazd do Rzymu był dla studentów podsumowaniem pięcioletnich studiów, dał możliwość spotkania z ludźmi, którzy na co dzień pracują w instytucjach watykań-skich. Poznanie procedur stosowanych w poszczególnych dykasteriach, ubogacone przykładami konkretnych przypadków przedstawionych przez doświadczonych pracowników, pozwoliło uporządkować wiedzę teoretyczną i osadzić ją w realnych warunkach. Cytując o. Skoniecznego, można powiedzieć, że wyjazd przybliżył studentom Rzym także od strony zawodowej, ukazując go jako punkt odniesienia. Dzięki temu – jak stwierdził – „nie będzie to czysto teoretyczna możliwość – od-wołać się do Rzymu”.

Barbara Cichorska

Wyjazd naukowy do Rzymu 23-24.05.2023

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano