Jednolite studia magisterskie z prawa kanonicznego
Prawo kanoniczne to dyscyplina zajmująca się normami i przepisami regulującymi funkcjonowanie i organizację Kościoła katolickiego. Studia te koncentrują się na zrozumieniu i interpretacji prawa kanonicznego, a także na jego praktycznym zastosowaniu.
Studenci oprócz aktualnych przepisów poznają historię i ewolucję prawa kanonicznego, a także uczą się o jego wpływie na życie kościelne i na społeczeństwo. Kursy obejmują tematy takie jak prawo małżeńskie i procesowe, prawo karne, kanony kościołów wschodnich, prawo wyznaniowe oraz przepisy regulujące wszystkie pozostałe sfery życia Kościoła.
-
Silną wiarą i zaangażowaniem religijnym.
-
Zainteresowaniem prawem i jego zastosowaniem w praktyce.
-
Umiejętnością analizowania i interpretowania tekstów prawniczych.
-
Zdolnościami argumentacji i wyciągania wniosków.
-
Empatią i zrozumieniem dla różnorodnych poglądów i opinii.
-
Otwartością i gotowością do nauki o różnorodnych tradycjach i kulturach.
Absolwent ma wiele możliwości pracy
Po ukończeniu studiów prawo kanoniczne, absolwenci oprócz stopnia magistra uzyskują także licencjat kościelny prawa kanonicznego, który umożliwia im podjęcie pracę w różnych instytucjach kościelnych. Mogą rozpocząć karierę w sądach kościelnych w charakterze adwokata, obrońcy węzła czy sędziego. Inne możliwości zawodowe to praca w administracji kościelnej i w organizacjach pozarządowych związanych z działalnością Kościoła. Absolwenci mają również możliwość kontynuowania nauki i uzyskania stopnia doktora, co otwiera im drzwi do kariery naukowej i dydaktycznej w szkołach wyższych.
Czy wiesz, że...
Prawo kanoniczne jest jednym z najstarszych systemów prawnych na świecie, którego korzenie sięgają czasów starożytnych. Ma ono duże znaczenie dla społeczeństwa. Prawo kanoniczne jest ważnym elementem życia społecznego i religijnego w wielu krajach, a jego znajomość jest niezbędna do pełnego zrozumienia i interpretacji wielu aspektów życia Kościoła i jego działalności.
Wydział Prawa Kanonicznego oferuje jednolite studia magisterskie na kierunku prawo kanoniczne o profilu praktycznym, zaś inne ośrodki naukowe prowadzą studia z prawa kanonicznego o profilu ogólnoakademickim. Na kierunku prawo kanoniczne przewidziane są praktyki w kancelarii prawnej, sądzie kościelnym (I i II instancji) oraz w kurii diecezjalnej w łącznym wymiarze 500 godzin dydaktycznych.
Pracownicy kierunku prawo kanoniczne, pod redakcją naukową o. prof. Piotra Skoniecznego, opublikowali pierwszy na świecie komentarz do nowego kanonicznego procesu małżeńskiego („Praktyczny komentarz do Listu apostolskiego motu proprio Mitis iudex Dominus Iesus”, BIBLOS, Tarnów 2015).
Coroczną tradycją obowiązującą na prawie kanonicznym jest organizacja wyjazdu naukowego do Rzymu, celem uzyskania praktycznej wiedzy na temat funkcjonowania wybranych instytucji kościelnych (trybunałów apostolskich, dykasterii Kurii Rzymskiej) oraz uniwersytetów kościelnych, na których wykłada się prawo kanoniczne.
Kontakt
Wydział Prawa Kanonicznego
ul. Kanonicza 9, 31-002 Kraków
e-mail wpk@upjp2.edu.pl
facebook.com/wpk.upjp2
Kierownik kierunku
dr Karolina Mazur
e-mail karolina.mazur@upjp2.edu.pl