Aktualności
Nowy przekład Kodeksu Prawa Kanonicznego pod red. ks. dr. hab. Piotra Majera, prof. UPJPII. Rozmowa o zmianach w Kodeksie
Po 39 latach od ogłoszenia przez Ojca Świętego Jana Pawła II nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego (promulgowany przez papieża Jana Pawła II 25 stycznia 1983 r.) i po 38 latach od wydanego polskiego tłumaczenia, dzięki Wydawnictwu Pallottinum opublikowany został zaktualizowany jego przekład na język polski, przygotowany pod redakcją ks. prof. UPJPII Piotra Majera przy współudziale ks. prof. Leszka Adamowicza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W nowym tłumaczeniu wiele sformułowań uściślono względem pierwotnego tekstu łacińskiego, naniesiono poprawki merytoryczne i językowe, został poprawiony styl, interpunkcja, zharmonizowano język prawa kanonicznego z polskim językiem prawniczym.
Nowy przekład Kodeksu Prawa Kanonicznego, zaaprobowany przez Konferencję Episkopatu Polski, to integralny dokument uwzględniający także wszystkie nowelizacje kodeksu do 8 grudnia 2021 roku, kiedy to weszły w życie zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka (1 czerwca 2021 r.) konstytucją apostolską Pascite gregem Dei (Paście stado Boże). Na jej podstawie została znowelizowana księga VI Kodeksu Prawa Kanonicznego o sankcjach karnych w Kościele.
To nowe tłumaczenie polegało nie tylko na wprowadzeniu poprawek w stylu, w języku, ale także na zamieszczeniu wszystkich nowelizacji Kodeksu Prawa Kanonicznego. Już Jan Paweł II dokonał pierwszej nowelizacji, czyli zmienił kanony Kodeksu przez siebie ustanowionego, Benedykt XVI także wprowadzał takie nowelizacje, a najwięcej wprowadził papież Franciszek. On po pierwsze zmienił znacząco prawo procesowe, czyli przepisy dotyczące stwierdzenia nieważności małżeństwa, a po drugie, w ostatnim czasie, zmienił prawo karne, czyli zreformował zupełnie VI Księgę Kodeksu Prawa Kanonicznego. W dużej części trzeba było ją tłumaczyć od nowa, bo to był przecież tekst zupełnie nowy – mówi ks. prof. UPJPII Piotr Majer i szczególnie akcentuje – Trzeba zawsze pamiętać, że to jest tłumaczenie, oryginał jest po łacinie!
Rozmowa z ks. dr. hab. Piotrem Majerem, prof. UPJPII o Kodeksie Prawa Kanonicznego
Galeria