Aktualności

Wyjazd naukowy studentów Wydziału do Rzymu (16-21 maja 2015 r.)

13.10.2016
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniach od 16 do 21 maja 2015 roku studenci Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII w Krakowie wraz ze swoim opiekunem – ks. dr. hab. Piotrem Steczkowskim oraz ks. dr. hab. Piotrem Kroczkiem, prof. UPJPII, odbyli wycieczkę naukową do Rzymu. Celem tego wyjazdu było zapoznanie się ze strukturą oraz funkcjonowaniem wybranych dykasterii Kurii Rzymskiej. Pierwszym aktywnym dniem wyjazdu była niedziela 17 maja. Studenci wzięli udział we Mszy świętej w kościele p.w. św. Stanisława BM; po jej zakończeniu udali się na Plac Świętego Piotra, by tam uczestniczyć w modlitwie południowej wraz z papieżem.

Natomiast pierwszym z zaplanowanych na dzień 18 maja spotkań, była wizyta w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej. Jego siedziba – podobnie jak pozostałych Trybunałów Apostolskich – znajduje się w Palazzo della Cancelleria. Drugim spotkaniem, które odbyło się tego dnia, była wizyta w Trybunale Roty Rzymskiej. Ostatnią z odwiedzonych w tym dniu dykasterii rzymskich była wizyta w Kongregacji Doktryny Wiary.

Tego dnia studenci zostali również zaproszeni do zwiedzenia dwóch uniwersytetów papieskich znajdujących się w Rzymie. Pierwszym z nich był Papieski Uniwersytet Gregoriański, a drugim było Angelicum, a więc Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu.

Drugiego dnia, 19 maja, pierwszą z odwiedzonych dykasterii była Papieska Rada ds. Interpretacji Tekstów Prawnych. Spotkanie prowadził kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący tejże Rady. 

Kolejnego dnia studenci odwiedzili trzeci z trybunałów Stolicy Apostolskiej – Penitencjarię Apostolską. Natomiast ostatnią z dykasterii, którą odwiedzili studenci była Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. 

Ostatnim z przewidzianych punktów była wizyta w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Pan ambasador, dr Piotr Nowina-Konopka, z ogromną życzliwością przyjął studentów i z zaciekawieniem przysłuchiwał się opowieściom na temat celu wizyty w Rzymie, jak również na temat samego prawa kanonicznego. Studenci mieli okazję wysłuchać historii obecności polskiej Ambasady przy Stolicy Apostolskiej, jak również dowiedzieć się jakie działania są aktualnie podejmowane w ramach współpracy międzynarodowej. 

Ostatniego dnia pobytu w Rzymie studenci WPK wzięli udział we Mszy świętej sprawowanej na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Możliwość wyjazdu do Rzymu w celu zobaczenia centralnych instytucji Kościoła oraz sposobu ich funkcjonowania, które studentom prawa kanonicznego są bardzo dobrze znane z teorii, była niezwykle ubogacającym doświadczeniem. Spotkania ze specjalistami pracującymi na co dzień na rzecz rozwoju oraz prawidłowej interpretacji prawa kanonicznego, wizyta w rzymskich ośrodkach naukowych, w których kształcą się przyszli kanoniści – wszystkie te doświadczenia pozwoliły jeszcze wyraźniej i z nieco inaczej – to znaczy z bardziej praktycznej strony, zobaczyć czym jest oraz jaką rolę pełni w Kościele prawo kanoniczne. 

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano