Aktualności

Wyjazd Naukowy Studentów Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII do Rzymu (14-21 maj 2017)

25.09.2017
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

 

Podtrzymując coroczną tradycję obowiązującą na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, studenci trzeciego roku studiów licencjackich wraz z opiekunem ks. dr. Andrzejem Sosnowskim, prodziekanem WPK, oraz ks. dr Bartłomiejem Pieronem, odbyli w dniach od 14 do 21 maja 2017 roku wyjazd naukowy do Rzymu. Nadrzędnym celem tej wizyty było uzupełnienie przez studentów swojej wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas studiów prawa kanonicznego, o doświadczenie praktyczne, pozwalające przede wszystkim na zapoznaniu się z faktycznym funkcjonowaniem trybunałów papieskich a także niektórych kongregacji. Ułożony już wcześniej harmonogram wyjazdu pozwolił również, aby grupa studentów odwiedziła także Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Papieski Uniwersytet Gregoriański. 

Pierwsze z zaplanowanych spotkań odbyło się 15 maja w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej mieszczącej się przy Via dei Delfini. Punktualnie o godzinie 9.30 na studentów oczekiwał J.E. Janusz Kotański - ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich. Tego samego dnia, w godzinach południowych, odbyła się kolejna wizyta studentów, tym razem w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej przy Piazza della Cancelleria. 
Kolejnego dnia w godzinach porannych odbyła się wizyta w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który sąsiaduje z uprzednio zwiedzaną Penitencjarią Apostolską. Drugie spotkanie, zaplanowane na ten dzień,  miało miejsce w Trybunale Roty Rzymskiej; Na koniec wizyty w Trybunale Roty Rzymskiej studenci mieli okazję uczestniczyć w  modlitwie pod przewodnictwem dziekana Roty ks. prałata Pio Vito Pinto, który później zaprosił studentów na krótki wykład.

W dniu 17 maja 2017 roku w godzinach porannych studenci mieli okazję uczestniczyć w audiencji generalnej Ojca Świętego Franciszka, która odbyła się na Placu Świętego Piotra w Watykanie. To wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie wiernych, co można było stwierdzić po bardzo dużej liczbie zebranych pielgrzymów, którzy przybywają by uczestniczyć w katechezie Ojca Świętego. Wśród zgromadzonych sporą grupę stanowili pielgrzymi z Polski, którzy mogli usłyszeć czytane Słowo Boże w języku ojczystym. Drugie z zaplanowanych spotkań na ten dzień, odbyło się w Papieskiej Radzie ds. Tekstów Prawnych, znajdującej się przy Piazza Pio XII w Watykanie. Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady J.E. kard. Francesco Coccopalmerio. 

Kolejnego dnia, z samego rana, studenci uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Mszy Świętej przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Była to szczególna uroczystość, ponieważ w tym dniu przypadała 97 rocznica urodzin św. Jana Pawła II.
Następnie studenci skorzystali z zaproszenia do zwiedzania Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, potocznie nazywanego „Gregorianą”, założonego przez św. Ignacego Loyolę w 1551 roku. Ostatnim z oficjalnie zaplanowanych spotkań podczas pobytu w Rzymie była wizyta w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, mającej siedzibę przy Piazza Pio XII. 

Niedziela 21 maja była ostatnim dniem pobytu studentów Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Rzymie. Na zakończenie wspólnego wyjazdu naukowego wszyscy zebrali się w Kościele św. Alfonsa na Eskwilinie, będącym jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby uczestniczyć we Mszy Świętej. 

Wyjazd do Rymu był dla studentów kolejnym ciekawym wydarzeniem jakiego mogli doświadczyć. Praktyczne poznanie funkcjonowania trybunałów papieskich a także niektórych kongregacji nadało nowego wyrazu w spojrzeniu na te instytucje. Zawsze doznania empiryczne pozwalają na pełniejsze zrozumienie tematu a dzięki temu studenci mogli się przekonać, że to co było przedmiotem ich nauki przez ostatnie lata stanowi podstawę funkcjonowania czołowych instytucji w hierarchii Kościoła. Wspólny wyjazd okazał się nie tylko doświadczeniem naukowym ale doskonałym pretekstem do spędzania razem czasu, wspólnych rozmów, wspólnego zwiedzania, jak również myślę, że zaowocował przyjaźniami na długi czas.  

Elżbieta Kruk  

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Informacje o cookies ....

Zapisano